Podręcznik użytkownika VAIO SVE1411/SVE1511/SVE1711 Series

Informacje

Uwagi dotyczące korzystania z funkcji WLAN

Przed użyciem funkcji bezprzewodowej sieci lokalnej zapoznaj się z poniższymi informacjami na temat środków ostrożności w celu prawidłowego korzystania z niej.
  • W niektórych krajach lub regionach korzystanie z funkcji bezprzewodowej sieci lokalnej może być ograniczone przez miejscowe uregulowania prawne.

  • Urządzenia bezprzewodowej sieci lokalnej pracują w paśmie 2,4 GHz, z którego korzysta wiele innych urządzeń. W urządzeniach bezprzewodowej sieci lokalnej stosuje się rozwiązania techniczne minimalizujące zakłócenia z innych źródeł korzystających z tego samego pasma. Zakłócenia te mogą jednak powodować spowolnienie przesyłania danych, ograniczenie zasięgu komunikacji lub przerwanie połączenia.

  • Po jednoczesnym włączeniu funkcji BLUETOOTH i bezprzewodowej sieci lokalnej w paśmie 2,4 GHz mogą występować między nimi wzajemne zakłócenia powodujące spowolnienie komunikacji lub inne problemy.

  • Aby móc komunikować się za pośrednictwem bezprzewodowej sieci lokalnej w trakcie podróży, może być konieczne zawarcie odpowiedniej umowy z usługodawcą oferującym połączenie z bezprzewodową siecią lokalną.

  • Jeśli komputer VAIO jest wyposażony w bezprzewodową kartę sieciową standardu IEEE 802.11a/b/g/n, korzystanie z niej na wolnym powietrzu do połączeń w paśmie 5 GHz jest zabronione przez prawo.

  • Szybkość i zasięg przesyłania danych mogą się zmieniać w zależności od warunków takich jak:

  • Odległość między urządzeniami

  • Obecność przeszkód między urządzeniami

  • Konfiguracja urządzeń

  • Warunki rozchodzenia się fal radiowych

  • Ukształtowanie otoczenia (w tym materiał, z jakiego wykonane są ściany, itp.)

  • Użytkowane oprogramowanie
    Komunikacja może ulegać przerwaniu ze względu na warunki rozchodzenia się fal radiowych.

  • Szybkość transferu widniejąca w danych technicznych jest teoretyczną wartością maksymalną i może nie odzwierciedlać rzeczywistej prędkości przesyłania informacji.

  • Faktyczna szybkość komunikacji może być mniejsza niż wyświetlana na ekranie komputera VAIO.

  • Bezprzewodowe sieci lokalne działające w paśmie 2,4 GHz nie mogą komunikować się z sieciami działającymi w paśmie 5 GHz.

  • Szybkość przesyłania danych w sieciach zgodnych ze standardem IEEE 802.11g oraz IEEE 802.11n (pasmo 2,4 GHz) może ulec zmniejszeniu w wyniku zakłóceń spowodowanych użyciem produktu zgodnego ze standardem IEEE 802.11b. Ponadto urządzenia standardów IEEE 802.11g i IEEE 802.11n automatycznie ograniczają szybkość przesyłania danych w celu zachowania zgodności z produktem standardu IEEE 802.11b. Większą szybkość przesyłania danych można przywrócić, zmieniając ustawienia kanału w punkcie dostępowym.

  • Standardy IEEE 802.11a i IEEE 802.11n są niedostępne w sieciach pozbawionych punktu dostępowego (ad-hoc).

  • Aby szybko przerwać połączenie bezprzewodowej sieci lokalnej, wyłącz komputer VAIO.


  • Standard WLAN obejmuje następujące metody szyfrowania: WEP (ang. Wired Equivalent Privacy) — protokół zabezpieczeń, WPA2 (ang. Wi-Fi Protected Access 2) oraz WPA (ang. Wi-Fi Protected Access). Zaproponowane wspólnie przez organizacje IEEE i Wi-Fi Alliance normy WPA2 i WPA to specyfikacje oparte na standardach wymiennych rozszerzeń bezpieczeństwa, które zwiększają poziom ochrony danych i kontroli dostępu istniejących sieci Wi-Fi. Standard WPA został zaprojektowany w taki sposób, aby był zgodny z przyszłą specyfikacją IEEE 802.11i. Korzysta on z rozszerzonego protokołu szyfrowania danych TKIP (ang. Temporal Key Integrity Protocol) oraz z uwierzytelniania użytkowników przy użyciu standardu 802.1X i protokołu EAP (ang. Extensible Authentication Protocol). Szyfrowanie danych chroni narażone na ataki bezprzewodowe łącza między klientami a punktami dostępowymi. Oprócz tego stosowane są inne typowe mechanizmy bezpieczeństwa zaczerpnięte z sieci lokalnych, gwarantujące prywatność, np. hasła, pełne szyfrowanie transmisji, wirtualne sieci prywatne oraz uwierzytelnianie. Standard WPA2, druga generacja standardu WPA, zapewnia lepsze zabezpieczenie danych i większą kontrolę dostępu do sieci. Został zaprojektowany w taki sposób, aby można go było stosować we wszystkich wersjach urządzeń standardu 802.11, w tym 802.11b, 802.11a, 802.11g i 802.11n w trybach multi-band i multi-mode. Dodatkowo na podstawie zatwierdzonego standardu IEEE 802.11i mechanizm WPA2 gwarantuje bezpieczeństwo na poziomie rządowym. Zapewnia to implementacja zgodnego ze standardem NIST (ang. National Institute of Standards and Technology) FIPS 140-2 algorytmu szyfrowania AES oraz uwierzytelnianie oparte na standardzie 802.1X. Standard WPA2 jest wstecznie zgodny z WPA.

Powiązany temat