Nikifor Krynicki


Krynica znana jest z twórczości ludowego malarza Nikifora zwanego Krynickim, którego prymitywistyczna twórczość malarska stanowi prawdziwą rewelację.
 

nikifor.jpg

Nikifor Krynicki


Nikifor Krynicki (Epifan Drowniak ur. 21 maja 1895 r. w Krynicy zmarły w 1968r. stwierdziła sędzia Sądu Rejonowego w Muszynie Barbara Tischner), z pochodzenia Łemko.
Urodził się 21 maja 1895r. na terenie łemkowszczyzny, zmarł w 1968 r w Krynicy. Najbardziej znany polski malarz naiwny. Wiedza na temat pochodzenia i młodości artysty jest skąpa i niepewna. Zapamiętany jako "od zawsze " fragment folkloru Krynicy. Nie posiadł żadnego wykształcenia, ułomność psychiczna i fizyczna utrudniała mu kontakt z otoczeniem. Łącznikiem z tym zewnętrznym światem było dla niego malowanie. Na niedużych formatach zdobytego papieru, kartonikach, opakowaniach, rysował ołówkiem, kredką, malował akwarelą otaczający go świat, wzbogacony osobistą fantazją i przeżyciami. Po wojnie zaopiekowano się nim. Przyjęto do ZPAP. Jego prace - naiwne i wzruszające cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów.
powrót
Aktualizowano: 2021/01/31 - 10:40 - Autor: krynica